EYDA Show Results 2014





        





     Yvonne and Sue hard at work
      in the Show 'Office' 

















          



              



   


    Tony always manages to put on a good
    display at the Information Stand



















         




           The winning basket of vegetables



























 
Keith Houseman's winning taproot collection







          





















         

          John Smiles's winning 3 x 2
          vegetable collection














Trophy Winners 2014




Bronze Onion - 3 Dressed Onions - Keith Abel

East Yorkshire Plaque - Collection 5 Kinds of 1 Vegetable - John Smiles

Naturalist Cup - Collection 3 Kinds of 2 Vegetables -
John Smiles

Robinson Cup -  3 Dishes of Five
Potatoes - Mr & Mrs Peel

NVS Plaque - 1 Dish of Potatoes - other than white - Trevor Legg

E Turpin Memorial Cup - 1 Dish of Carrots - stump-rooted - Keith Houseman


Adrian Hill Shield - 1 Dish of 250-1000g Onions - John Smiles

George Hardy Shield - 1 Dish of Long Carrots - Fiona Farrar

Howard Coates Shield - 1 Dish of Beetroot - Colin Maughan

Stoneledge Cup - Tap Root Collection - Keith Houseman

Denver Trophy - 1 Dish of Marrows - Mr & Mrs Peel

Hood Cup - 1 Flower and 1 Vegetable - John Smiles

Shield - Arrangement of 1 Vase of Flowers and 3 Dishes of Vegetables - Mr & Mrs Peel 

Novice Trophy - Collection 3 Kinds of Vegetables - Tony Featherstone

Frank North Trophy - Most Points in Local Classes - Colin Maughan

Steradent Sword - Best Dish of Potatoes - Mr & Mrs Peel


EYDA Cup - Most Points in All Classes - Mr & Mrs Peel

June Taylor Cup - 1 Dish of Potatoes - Tony Featherstone

Pot Leek Trophy - 1 Dish of Leeks - Not Awarded

Hewson Trophy - Most Points in Flower Classes - John Smiles

Ladies Trophy - Best Entry by a Lady Competitor - Olive Peel

NVS Silver Medal - Most Meritorious Exhibit in Show - Keith Houseman


EYDA Trophy - Best Leek in Show - John Smiles





Community Web Kit provided free by BT
Cookie Policy | Charity Number: 1088979